Piotr Węgrzyn
Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski
Międzynarodowe Centrum Badań Oka

Piotr Węgrzyn – niewyczerpywalny generator pomysłów, które z charakterystyczną determinacją zamienia w rzeczywistość. Aktywny działacz społeczny. Jest doktorantem, który opracowuje nowe sposoby świecenia ludziom laserem w oczy – jak na razie bez strat. Od 7 lat prowadzi działalność gospodarczą.


Piotr jest obecnie doktorantem na Uniwersytecie Warszawskim (UW) oraz w Międzynarodowym Centrum Badań Oka (ICTER). Zajmuje się rozwojem nowej implementacji tomografii optycznej (OCT) wykorzystującej superszybkie kamery i modulatory światła. Studia magisterskie ukończył w Barcelonie na Politechnice Katalońskiej, gdzie przygotował pracę magisterską z optyki medycznej w grupie Turguta Durdurana w ICFO. W 2017 r. ukończył na UW studia licencjackie na kierunku fizyka indywidualna. 


W trakcie studiów Piotrek był wykonawcą w grantach FNP, NCN oraz programu Horyzont2020. Na podstawie osiągnięć naukowych otrzymał stypendia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji La Pedrera w ramach “ICFO Summer Fellowship”. Doświadczenie oraz wiedzę o optyce i fotonice zdobywał uczestnicząc w najważniejszych międzynarodowych konferencjach i szkołach letnich, podczas których wygłosił 10 prezentacji i zaprezentował 6 plakatów.


Przez wiele lat Piotr zaangażowany był w prace Koła Naukowego Optyki i Fotoniki UW (KNOF) m.in. poprzez pełnienie funkcję prezesa zarządu KNOF w 2017 i 2019 roku. Do swoich największych osiągnięć zalicza stworzenie sprawnie działającego zespołu, który zrealizował między innymi takie projekty jak:  wygranie konkursu na prawo do organizowania OSA Siegman International School on Lasers 2020, organizację konferencji OPTO2017 w Warszawie oraz zainicjowanie programu weekendowych konferencji MiniModes Photonics School. Piotr kierował również pracami, które doprowadziły do afiliowania KNOF przez IEEE Photonics Society oraz European Physical Society, dzięki czemu KNOF stał się jedyną w Polsce organizacją afiliowana przez największe organizacje branżowe związane z optyką i fotoniką. Na potrzeby realizacji projektów KNOF Piotr, zabezpieczył w sumie finansowanie w wysokości ponad 300 000 PLN ze źródeł międzynarodowych, krajowych jak i uniwersyteckich.


W czasie wolnym Piotr planuje dalekie podróże, żegluje, opracowuje przepis na idealny sernik i poszukuje nieszablonowych miejsc na gastronomicznej mapie świata. Jest też idealną przeciwwagą dla Mihaia Sustera, który nie wie, że prawidłowo upieczone ciasto z czekolady nie jest zakalcem.


Piotr jest jednym z czterech fundatorów Fundacji Candela, w której pełni funkcję Prezesa Zarządu Fundacji.

Skip to content